Menu
Your Cart

Ambalaj Tasarımı


Ambalaj Tasarımı

Ambalaj Tasarımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ambalaj tasarımı, ürünleriniz hakkında bilgi verirken aynı zamanda korunması için de büyük öneme sahiptir. Bu noktada ambalaj tasarımı ile ilgili bilinmesi gereken çeşitli detaylar söz konusudur.

Her şeyden önce, müşterinin son derece önemli olduğunu bilin. Nihai kararı veren müşteridir ve ürününüz ile rakipleriniz arasında seçim yapacak kişi olacaktır. Tasarımdan önce potansiyel müşteri profilini iyi analiz etmek gerekmektir. Yapılacak ambalaj tasarımı hedef potansiyel müşterinizin dikkatini çekmekli, diğer rakip ürünler arasında seçilebilir ölçüde dikkat çekici olmalıdır.

ArtRek olarak ambalaj tasarım portfolyomuzu inceleyebilirsiniz : 
Ödüllü Ambalaj Tasarım Ajansı
Buzdağı Su Logo Tasarımı, Ambalaj Tasarımı - Buzdağı Reklam Ajansı
Orzax Cosakondrin Ambalaj Tasarımı - Orzax Reklam Ajansı
DAY2DAY - Logo Tasarımı, Ambalaj Tasarımı - DAY2DAY Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - Ocean Reklam Ajansı
Logo Tasarımı, Ambalaj Tasarımı, Grafik Çalışmalar - Alibalizade Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - MAIA Mc Argan Serisi Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - MAIA Mc Gül Serisi Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - MAIA Mc Kremler Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - NaturalNest Vitamin D3 Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - NaturalNest Takviyeler Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - Ocean Methyl Balance Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - Orzax Reklam Ajansı Logo Tasarımı, Grafik Çalışmalar
Logo Tasarımı, Ambalaj Tasarımı - Elit Reklam Ajansı Logo Tasarımı, Grafik Çalışmalar
Logo Tasarımı, Grafik Çalışmalar - Marker Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - Ocean Plus, Ocean Ultimate Reklam Ajansı
TGS Grafik Tasarım - TGS Reklam Ajansı
Ocean Antioksidan Ambalaj Tasarımı
Ambalaj Tasarımı Acvison - Logo Tasarımı, Web Sitesi Tasarım
Logo Tasarımı, Web Sitesi Tasarımı - İnci İK Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı Ocean Mummy Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - BioNike  Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - MAIA Mc Boabab Serisi Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - MAIA Mc Keratin Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - MAIA Mc Şampuan Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - NaturalNest Şurup Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - Ocean D3 Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - Strains Reklam Ajansı
Ambalaj Tasarımı - Atlaspool Reklam Ajansı
Logo Tasarımı, Grafik Çalışmalar, Web Sitesi - MAIA Mc Reklam Ajansı
Reklam Filmi, Stand Tasarımı, Grafik Çalışmalar, Web Sitesi - HTC  Reklam Ajansı

Ambalaj Tasarımı

Ambalaj Nedir?

Ambalaj ürünlerin muhafaza edilmesini ve içeriğindeki ürün ile ilgili bilgi verilmesini amaç edinen bir malzemedir. İster gıda ambalajı ister kozmetik ambalajı olsun bu ürünlerin kullanılmasının bir amacı vardır. Bu noktada ambalajların kullanılması ile elde edilen çeşitli faydalar bulunmaktadır. Söz konusu ürünlerin sağladığı avantajlardan genel olarak aşağıdaki gibi bahsedilmektedir.

Ambalajın ve Ambalaj Tasarımının Faydaları


  • Koruma

Paketlemenin birincil amacı, içindekileri taşıma ve depolama sırasında oluşabilecek herhangi bir hasardan korumaktır. Ambalaj, ürünü üreticiden son kullanıcıya kadar lojistik zinciri boyunca olduğu gibi tutar. Ürünü nem, ışık, ısı ve diğer dış etkenlerden korur .

Paketlemenin en önemli amacı budur. Bu nedenle, gerçek üründen çok daha fazla ambalajla sonuçlanması olağandışı değildir. Özellikle çevrimiçi mağazalardan ürün sipariş ederken. Ürünün geride bıraktığı ambalaj atığı miktarı gerçekten şaşırtıcı olabilir. Sonuç olarak, ambalajın amacı korumaktır, ancak akıllı ve iyi tasarlanmış bir ambalaj ile amaca uygun tasarımı olmayan bir ambalaj arasında fark vardır.

  • Güvenlik

Her şeyden önce ambalaj, içeriğini ve tüketicilerini güvende tutmada önemli bir role sahiptir. Ambalaj, ürün ve güvenliği hakkında önemli bilgiler içermelidir. Örneğin, gıda ürünleri için ambalajlama tarihi, son kullanma tarihi ve içerik listesi ambalaj üzerinde açıkça görülebilmelidir. İster işlenmemiş malzemeden ister geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmiş olsun, ambalaj malzemelerinden yiyeceğe hiçbir zararlı kimyasal, koku veya tat geçmemelidir . Ayrıca toksik madde içeriyorsa ambalajından net olarak anlaşılmalıdır. Tüm bu bilgiler, tüketici için ürün güvenliğini arttırır. Çok fazla bilgi her zaman hiç bilgi olmamasından iyidir.

  • Çekicilik

Ambalaj, ürün markasının ve pazarlamasının önemli bir bölümünü oluşturur . Benzersiz bir ambalaj, ürünün çekiciliğini artırabilir. Böylece ürünü satın alma isteğini etkileyebilir.En Kaliteli Ambalaj Çeşitleri

Günümüzde tercih edilebilecek bir çok ambalaj çeşidi söz konusudur. Bu ürünler arasından seçim yaparak ürünlerinizin korunaklı bir şekilde müşterilerinize sunulmasını sağlayabilirsiniz. Kurulduğu günden bu yana müşterilerine en kaliteli ürünleri sunan firmamız ile iletişime geçerek ürünlerimiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu sayede tek tıkla ürünlerimizi sipariş vererek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


Ambalaj Tasarımı ile Dikkat Çekin!

Ambalaj tasarımı esnasında ürününüzün ne olduğunu hatırlayın. Her ürün benzersiz bir tasarım gerektirmez. Bir mısır gevreği kutusu tasarlıyorsanız hem çocuklar hem de yetişkinler için tutması kolay olmalı. Kendi başına ayakta durabilmeli, içindekileri tek bir yerde tutabilmeli ve mısır gevreğini dökmesi kolay olmalıdır. Tüm bu kriterlere uyan bir kutu için tasarım yapmak markanızın ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda ambalaj tasarımının en sıcak trendlerinden biri minimalizmdir. Web sitesi URL'lerinin hatırlanması kolay olması gerektiği gibi ambalajların da hatırlanması kolay olmalıdır. Bu nedenle, müşterileri bir ürüne çekmek için basit bir paket tasarımı ile onlara ne kadar basit olduğunu gösterin. Minimal tasarım çekici, zarif ve davetkar olarak ortaya çıkıyor.

Ödüllü Ambalaj Tasarım Ajansı ile Size Özel Ambalaj Tasarımı

Ödüllü Ambalaj Tasarım Ajansı tercih ederek size en uygun ambalajlardan bir tanesini tercih etmek istemez misiniz? Kullanışlılığı öne çıkaran anlayışımız ve beklentilere uygun çözümlerimizle fark yaratacak ambalajlara sahip olabileceksiniz. O halde vakit kaybetmeden bir ambalaj tercihinde bulunarak size özel deneyimlere olanak tanıyabilirsiniz. İşte ambalaj tasarımı konusunda ödüllü bir ajansla iş birliği yapmanın sizin için getirileri!

Ürününüzü Müşteriye Daha Kolay Ulaştırın

Başarılı bir ambalaj tasarımı tercih etmenin en önemli yanlarından bir tanesi de ürünlerin müşterilere ulaştırılmasında daha başarılı bir çözümün elde edilmesidir. Neden mi? Çünkü ürün kalitesini etkileyecek olan en önemli konu ambalajdır. Ürünün kalitesi, özellikleri ya da işlevselliğini bilmeyen tüketici için ambalajı ilgi çekici bulmak önemlidir. Ürünün farkına varan tüketici ürünle ilgilenerek alışveriş deneyimini yaşamayı arzu eder. Bu nedenle de ambalaj, ürünü rakipler arasında öne çıkaracak bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Ürün Kalitesini Yansıtın

Pazarlama stratejilerinde görsellik çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle de ürünlerin değerlendirilmesi sırasında kaliteyi yansıtacak bir seçenek benimsemek her şeyden değerlidir. Ürün kalitesini en iyi şekilde yakalamayı sağlayacak olan ambalaj sayesinde ürünün hangi standartta olduğunu göstermek mümkündür. Çok pahalı ve lüks bir ürünün basit bir ambalajla tüketiciye sunulması daha az ilgi görmesine neden olur. Çünkü lüks arayan bir tüketici için sıradan ambalaja sahip ürünün ilgi çekici olması beklenemez!

Renk Kullanımıyla Mesajı Verin

Renk kullanımı ambalaj tasarımı ile ilgili en önemli unsurlardan bir tanesi olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede ürünün verdiği mesaj ve tüketici üzerinde yaratmak istediği etki değerlendirilerek hareket etmek gerekmektedir. Sizden gelen ambalaj talepleri doğrultusunda hem markanın imajını hem de renkleri dikkate alarak hareket edebilirsiniz. Böylelikle sizi bekleyen sonuç tatmin edici olduğu gibi ürün satışlarını da olumlu manada etkileyecek özellikte olacaktır.

Bütün süreci ödüllü ambalaj tasarım ajansı ile yürüterek size özel bir sonuca kapı aralayabilirsiniz. Ödüllü ajansımız bütün ihtiyaçlarınıza cevap verirken ambalaj konusunda da farkını hissettirir. O halde vakit kaybetmeden seçiminizi yaparak ambalaj talebinizi oluşturabilirsiniz.

İlaç Kutusu Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

İlaç kutusu ambalaj tasarımı ile siz de ürettiğiniz ilaçlarla ilgili eşsiz bir ambalaja sahip olmak mı istiyorsunuz? O halde yapmanız gereken sadece ilaç kutusu ambalaj tasarımı için profesyonel bir ekipten destek alarak gerçekleştirmek. Hem kullanışlı hem de ihtiyaçlarınıza uygun bir tasarım için hemen harekete geçin ve size en uygun seçeneklerin ayrıcalığını yaşayın. ArtRek ile yaratıcı ambalaj tasarımı sayesinde pazarlama stratejinizi başarıyla uygulayın!

İlaç Kutusu Ambalajı ile İlgili Özellikler

İlaçlar insan sağlığı ile alakalı oldukça önemli unsurlardan biri olurken ilaç kutusu da en az ilaçların kendisi kadar mühimdir. Bu nedenle de kutu tasarımı gerçekleştirilmek isteniyorsa nasıl bir seçenek tercih edileceği konusunda dikkatli davranmakta yarar vardır. İşte ilaç kutusu tasarımı ile alakalı mutlaka bilinmesi gerekenler!


Kutu Ebatları İlaca Göre Olmalı

İlacın içine konduğu kutu ve dış ambalajının birbiri ile uyumlu olması çok önemlidir. Çünkü ambalajın içerisinde savrulan ilaç hem olumsuz bir kullanım sağlar hem de kutu için kullanılan ambalaj malzemesinde verimsizliğe neden olur. Bu tür olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına ambalaj ebatlarını titiz bir şekilde belirlemek gerektiğini unutmamalısınız. ArtRek olarak ebatları titiz bir şekilde belirleyerek size en uygun seçenekleri sunuyoruz.

Kutu Üzerindeki Bilgiler Eksiksiz Olmalı

İlaç kutusu ambalaj tasarımı yapılırken ilacın bilgi ve özelliklerini titiz bir şekilde ambalaj üzerine yerleştirmek gerekir. Bu hem ilaç kullanımı konusunda hem de ilacın güvenilirliği ile alakalı önem arz etmektedir. Karmaşadan uzak ve bilgilerin titiz bir şekilde yerleştirildiği kutu tasarımları ile ilaçların tüketiciye ulaşmasını kolaylaştırıyoruz. Bu sayede ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verecek bir çözüm ortaya koymayı başarıyoruz.

Siz de ilaç kutusu ambalajı tasarlanırken görsel ve işlevsel açıdan ideal bir seçim mi istiyorsunuz? O halde vakit kaybetmeden tercihinizi gerçekleştirmelisiniz. Size özel bir çözüm olmasının yanı sıra kaliteden yana tercih kullanmaya olanak tanıması da önemlidir. Çünkü ilaç kutularının önemi standart bir ambalajdan çok daha fazladır. ArtRek ile iletişime geçerek size en uygun çözümün hangisi olduğuna karar verin!

Gıda Takviyesi Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Gıda takviyesi ambalaj tasarımı diğer ürünlerle kıyaslandığında çok farklı bir seçenek olarak dikkat çeker. Ambalajları diğer pek çok ürüne kıyasla daha özel bir şekilde hazırlanan gıda takviyeleri ile alakalı siz de profesyonel bir tercihte bulunmak istemez misiniz? ArtRek sayesinde hem kaliteli hem de kullanışlı alternatiflerden birini seçmek mümkün olacak! Şimdi kusursuz bir ambalaj tasarımı tercih etmek adına nelerle karşı karşıya olduğunuzu değerlendirmelisiniz.

Gıda Takviyesi Ambalajında Renklerin Önemi

Gıda takviyeleri genellikle spor yapanlar ve enerjiye ihtiyaç duyanlar için eşsiz bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Bu harika seçenek sayesinde spor yapmak daha verimli deneyime dönüştüğünden tüketici kitleyi harekete geçirecek renklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle de koyu renkler üzerine tercih edilen kırmızı, sarı ve turuncu gibi iddialı renkler kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilmesi mümkündür. ArtRek olarak biz de renklerin gücünü kullanarak sizin için en ideal seçenekleri tercih etmeyi önemsiyoruz.

Gıda Takviyesi Ambalaj Boyutları

Ambalaj boyutları gıda takviyeleri için genel manada büyüktür. Bu da ürünün etkisini yansıtmak ve gücü hissettirmek adına tercih edilmektedir. ArtRek olarak biz de gıda takviyelerinde bu çok önemli detayı dikkate alarak hareket etmeyi ihmal etmiyoruz. Bu sayede başarılı bir deneyim yaşamanızı sağlayarak ürününüzle ilgili en ideal sonuçları ortaya çıkarıyoruz.

Gıda Takviyesi ile İçecek Ambalaj Tasarımı Aynı mı?

Gıda takviyeleri için ambalaj tasarımı yapılırken bu ürünlerin birer içecek olmadığından söz etmek gerekir. Genellikle toz halde bulunan gıda takviyeleri daha sonradan su katılarak kullanılmaktadır. Ambalaj boyutları genel manada büyük olsa da ürün alternatifleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle tasarım yapılırken hem görsellik hem de işlevselliği yakalayarak başarılı sonuçlara ulaşmak gerektiğini söylemeliyiz.

Siz de profesyonel bir ambalaj tasarımı gerçekleştirerek kusursuz sonuçlar elde etmek istemez misiniz? O halde ödüllü ambalaj tasarım ajansı olan ArtRek sayesinde ürününüze özel bir tasarım gerçekleştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Kalitesi ve kullanışlılığıyla dikkat çeken seçenekler sizi bekliyor. Üstelik uygun fiyat avantajlarından da yararlanabileceğinizi unutmamanız gerektiğini söylemeliyiz.

Kozmetik Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Kozmetik ürünleri, ambalaj konusunda titiz bir şekilde tasarlanan ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan alternatifler arasındadır. Bu çerçevede kozmetik üreticileri için ürünün formülü kadar tüketiciyi etkilemesini sağlayacak olan ambalajların da çok değerli olduğundan bahsetmek gerekir. Siz de bu konuda en ideal seçeneklerden bir tanesi için profesyonel bir kozmetik ambalaj tasarım ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Kozmetik Ambalajında Tasarım

Ambalaj, ürünün dışardan görünümü ile alakalı en önemli detaylardan bir tanesi olurken satış ve pazarlama süreçlerinde de değerlidir. Bu çerçevede bir kozmetik ürünü için ambalaj tasarımı gerçekleştirilirken titizliği ve kalite odaklılığı dikkate almalısınız. Ödüllü ambalaj tasarım ajansı ArtRek olarak kozmetik ürünlerinin ilgi çekiciliğini kusursuz bir noktaya taşıyoruz. Bu sayede ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir alternatife imkân tanıyoruz. İşte kozmetik ürünleri için gerçekleştirdiğimiz ambalaj tasarımında dikkate aldığımız konular.

Renkleri Titizlikle Seçiyoruz

Kozmetik ürünlerin tüketiciler açısından çok değerli olduğu düşünüldüğünde renkleri seçerken çok titiz davranmak gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle de ürünün ilk bakışta tüketicide olumlu bir imaj yaratması adına renkleri belirliyoruz. Renk belirleme sürecinde markanın kendi renklerini de dikkate alarak hareket etmeyi amaçlıyoruz. En büyük amacımız tüketiciyi etki altına almak olduğundan renklerle bunu başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Ambalajda Yerleşimi Dikkatle Gerçekleştiriyoruz

Ambalaj üzerinde her bir detayın titizlikle yerleştirilmiş olması en büyük amacımız. Çünkü karmaşık ve ne olduğu belli olmayan bir ambalajın tüketiciyi etkilemesi söz konusu değildir. Üstelik ambalajın karmaşa yaratması tüketicilerin ürüne mesafeli olmasına neden olabiliyor. Ambalaj her ne kadar çöpe gidecek bir unsur olsa da marka imajını doğrudan etkilediğinden titizlikle seçilmelidir.

Ödüllü ambalaj tasarım ajansı olarak size sunduğumuz bütün hizmetlerimizde kalite odaklı bir yaklaşım benimsemeyi amaçlıyoruz. Bu çerçevede ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneklerin ortaya çıkarılmasını hedefliyoruz. Size uygun bir tercih ve kalite odaklı bir seçenek için yapmanız gereken çok basit! Ekibimizle iletişime geçerek size en uygun seçenekleri değerlendirmeye başlayabilirsiniz. Profesyonel bir ambalaj tasarımından fayda sağlamak adına ürünlerinizle alakalı bütün soru işaretlerinize cevap verebilecekseniz.

Kahve Kutusu Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Kahve kutusu ambalaj tasarımı ile siz de ürününüzün daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak istemez misiniz? Lezzetli bir kahve üreticisi için oldukça önemli olan gıda ambalaj tasarımı ile alakalı bütün süreci titiz bir şekilde değerlendirmek mümkün. O halde yapmanız gereken sadece gıda ambalaj tasarımınızı titiz bir şekilde belirleyerek ihtiyaçlarınıza uygun bir seçime kapı aralamak. İşte kahve kutusunda sunacağınız lezzet için tercih edeceğiniz ambalajlarla ilgili özellikler!

Kahve Kutusu Ambalajı

Kahve, lezzet tutkunu pek çok kimse için vazgeçilmezler arasında kabul edilen bir alternatif. Kendine has aroması ve kokusu ile dikkatleri çeken kahvenin ambalajı tasarlanırken hem görsel hem de işlevselliği öne çıkaracak seçeneklerden birini tercih etmek gerekiyor. Bu doğrultuda yapmanız gereken sadece tasarımın titizlikle gerçekleştirilmesi adına alternatiflerden faydalanmak. Kaliteli ve ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap verecek kahve kutusu ambalajı istiyorsanız şu detayların varlığından emin olmalısınız.

Ürün Özellikleri Ambalajda Yer Almalı

Bir gıda ambalaj tasarımı gerçekleştirilirken ürünün içindekiler ve özellikleri mutlaka ambalaj üzerinde yazılmalıdır. Çünkü tüketicilerin önemli bir kısmı içindekiler ve formülü değerlendirmeden gıda alışverişi yapmayı tercih etmez. Bu nedenle de dikkat edilmesi gereken sadece ürünün bütün özelliklerinin tüketiciye yansıtılmasıdır. Ürün bilgilerini içermeyen ambalajların tüketicinin ilgisini görmesi pek de beklenen bir durum olmayacaktır.

Ambalaj Renkleri Ürünü Öne Çıkarmalı

Kahve kutusu ambalajı yapılırken renklerin marka ile uyumlu olması ve ürünü öne çıkarması her şeyden önemli. Aksi takdirde renklerin yanlış kullanımından kaynaklanan hataların ortaya çıkışı söz konusu olacaktır. Ambalaj renklerinin seçiminde göstereceğiniz titizlik sizin için başarının en önemli detayı olacaktır. O halde renklerin büyüsünü fazlasıyla kullanın ve kusursuz bir ambalaj tasarımının keyfini çıkarın.

ArtRek olarak ödüllü ambalaj tasarım ajansı olmanın yanı sıra en iyi çözümleri sunuyor olmayı da hayli önemsiyoruz. Bu sayede sizlerin beklentilerini tam anlamıyla karşılayacak bir seçenekten faydalanmayı ihmal etmemelisiniz. Profesyonel tasarım ekibimiz sayesinde sizin de ambalajınızın özenle tasarlanacağını bilmelisiniz. O halde vakit kaybetmeden size en uygun ambalajın tasarlanmasını sağlayarak kaliteden faydalanmaya başlamalısınız.

Ambalaj Tasarımı Fiyatları

Ambalaj tasarımı fiyatları, ürünleri için ambalaj tasarımı yaptıracak olan bireyler için son derece önemli olan bir konudur. Bu noktada ambalaj tasarımı fiyatları ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi alarak kendiniz ve markanız için en uygun olan tasarımları yaptırabilirsiniz.

Ambalaj tasarımında sadeliği ön plana çıkaracaksanız her şeyi basitleştirin. Daha az öğe, azaltılmış desenler ve minimal renkler, bir ürünün kaosla dolu bir rafta çok daha sakin görünmesini sağlar. Bu kadar aşırıya kaçmak zorunda değilsiniz. Ancak bu tasarımın gözünüze ne kadar çekici geldiğine dikkat edin. Tasarım basit olmasına rağmen, ürünle ilgili mesajı ve bilgiyi müşteriye kristal berraklığında vermeyi başarıyor. Bunlar göz önünde bulundurulması gereken tasarım öğelerinden bazılarıdır. Ancak bilgi söz konusu olduğunda bunu da minimumda tutmaya çalışın.

Ambalaj Tasarımında Bilinmesi Gerekenler

Tüketiciler olarak, metnin her satırını durup okumak için zamanımız yok. Bu noktada ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gereken ana noktaların neler olduğunu bilmeniz önemlidir.

Genellikle ürünün adı, markanın adı ve logosu ambalajda mutlaka yer almalıdır. Gıda ürünlerinin bileşenlerini her zaman listeleyin ve diyet takviyeleri veya makyaj ürünleri gibi potansiyel olarak tehlikeli olabilecek ürünlerle ilgili uyarıları her zaman açıklayın. Bu bilgi tüketici için çok önemlidir ve onlardan saklamak sizi tehlikeye sokabilir.

İster bir ürün için ister birkaç ürün için tasarım oluşturuyor olun, alışveriş yapanların ürünün nereden geldiğini bilmelerini sağlamak çok önemlidir. Ambalaj tasarımı, şirketin markasını yaymanın harika bir yoludur. Örneğin Apple, dünyanın en güçlü markalarından biridir. Bu sadece telefonları ve dizüstü bilgisayarlarıyla ilgili değil; ürünlerin nasıl sunulduğu ile ilgilidir. Apple'ın çekici TV reklamları, zarif web tasarım öğeleri ve çekici reklam tasarımı, yalnızca ürün ambalajlarına vurgu yapıyor.

Markanın her şirkete özgü olduğunu unutmayın ve bununla oynayın. Bu markayı diğerlerinden farklı kılan nedir? Bunu bir tasarımda nasıl gösterebilir ve ürünün rafta veya çevrimiçi mağazada öne çıkmasını sağlayabilirsiniz? Bu sorulara cevap vererek profesyonel ambalajlar tasarlanmalıdır. Siz de profesyonel ve kaliteli bir şekilde ambalaj tasarımlarından yararlanmak için kaliteli bir şekilde tasarım ajansı hizmeti sunan firmamızı tercih edebilirsiniz.

Ambalaj Tasarımının Tüketici Davranışlarına ve Marka Bilinirliğine EtkisiGiriş
Ambalaj başka bir ifadeyle paketleme, insanlığın gelişimiyle tarih boyunca farklı türler, malzemeler ve şekillerle hayatımızda var olmuştur. Başlangıçta taşıma, koruma, muhafaza gibi görevlerle ihtiyacımızı karşılayan ambalaj, farklı fonksiyonlar üstlenmiştir. İnsan ihtiyaçlarının değişmesi ve yaşam koşullarının gelişmesiyle birlikte ambalaj kavramı da çeşitli evrimler yaşamıştır. Kâğıt, plastik, karton, cam, metal, ahşap gibi materyaller esnek, yarı esnek veya sert biçimlerde teknolojik ilerleyişin takibi, ambalaj fonksiyon ilişki çerçevesinde, yaşam biçimini temsil edecek öğeleri barındırma, çevresel duyarlılık, ürün uyumu gibi birçok niteliğin göz önüne alınmasıyla bir tasarım ortaya çıkarılmaktadır (Erdal, 2018: 378).

Ambalajın bir ürün üzerinde birden çok görevi vardır. Bunlar; ürünü tanıtma, koruma, ürün içeriği ve üretici hakkında bilgi verme, dikkat çekme, reklam, satın alma sürecinde ikna edici etki doğurma gibi tüketici davranışlarına yön veren ve markanın değerine etki eden görevlerdir. Tüketici ile ürün arasındaki ilk iletişim ürünün ambalajı ile sağlanır ve ürüne dair mesajların estetik bir yolla verilmesi ambalaj tasarımının hedeflerindendir. Günümüzdeki tüketim anlayışı ürün ambalajının bir reklam aracı olarak tüketici davranışını ve marka değerini etkileyen bir olgu haline gelmiştir. Bu nedenle ambalaj tasarımı yapmadan önce tüketici ihtiyaçları, günümüz koşullarındaki dinamikler, rakip firma ölçekleri, fark yaratacak mesajlar oluşturulması önem taşımaktadır. (Düz, 2012: 19)

Ürün ile tüketici arasında en güçlü iletişim aracı olarak ambalaj, içeriğinin önüne geçerek ürünün tercih veya varlık nedeni olabilir. Bazı ürünlerde sadece içerik hakkında bilgi sağlayıcı tek unsur olarak bazılarında duygularımızı yansıtma aracı, işlevsellik, farkındalık, muhafaza rolleri oynasa da ürünün ilk yansıma aracıdır. Ambalaj bu ve benzeri birçok öğeyi barındırmakta ancak bu çalışma özellikle tüketici davranışlarına ve marka değerine olan etkisini ele alacaktır.

Anahtar Kelimeler: Ambalaj, tüketici davranışları, marka değeriAmbalajın Görevleri

Ambalaj, bir ürünü tüketiciye ulaştırma sürecinde dış dünyadaki mikrobiyolojik etkilerden, nem ve atmosferden, çarpma ve ezilmelere karşı koruyarak iletilmesini sağlar. Bunun yanı sıra üreticiye uzun süreli saklama, üretim alanını efektif kullanabilme, ayırt edici olması, birçok ürünü bir arada bulundurma, taşıma kolaylığı, güvenli muhafaza sağlamaktır. Pazarlamaya ilişkin ise çarpıcı görünmesi, tüketicinin dikkatini çekmesi, saklama alanlarında çok yer almaması, ürün hakkında yeterli bilgiyi barındırması, ürün hakkında fikir oluşturabilecek öğelere yer vermesi, yasal prosedürlere uygun olması gerekir. Tüketici açısından ambalajın yeniden kullanılabilir olması, ürün bilgilerinin bulunması, ihtiyaçlarına hitap edecek algıyı taşıması, kullanışlı ve kolaylaştırıcı rolleri taşıması beklenir. Çevre duyarlılığı kapsamında biyolojik zararı olmaması, kimyasal atık oluşturmaması, geri dönüşümü için masraf gerektirmemesi, geri dönüştürülebilir veya başka bir materyalin yapımında kullanılabilir olmasına dair beklentiler bulunur (Çetiner, 2022).

Herhangi bir satın alma eyleminde tüketicinin beklentilerinin karşılamasında ürün içeriği kadar ambalajında büyük önemi vardır. Hatta kimi zaman üründen çok daha öteye giderek tüketicinin satın almadaki beklentilerini karşılayan bir rol üstlenebilir. Bu rolün kazanımı ise ambalajın işlevselliğinden çok daha ziyade ambalajın tasarımı ile sağlanmaktadır. Bu tasarım ürüne özgünlük kazandırarak tüketici üzerinde bir etki bırakmaktadır. Bu etki sadece ürüne dair değil markanın değerlerine yönelik bir fikir oluşumu da barındırır.

Ambalajın Tüketici Davranışlarına Etkisi Nüfus ve tüketim hızı ile artış gösteren üretim ivmesi ve ürün çeşitliliği ürünler arasında fonksiyonel benzerlikler oluşmasına neden olmuştur. Bu ürünlerin birbirinden farklı olduğunu ortaya çıkarmanın veya bir ürünü piyasada fark yaratacak bir statüye kavuşturmanın yolu pazarlama araçlarının elverişli kullanılmasıdır. Pazarlamanın en önemli araçlarından biri olup ürünün fark yaratmasındaki en önemli reklam unsuru ürünün ambalajıdır. Ambalaj vasıtasıyla tüketicide oluşturulan algı, rekabet ortamına yön veren ve piyasa belirli unsurları dahil eden dinamikler ortaya çıkarır. Tüketicinin ön planda olduğu, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasının önem taşıdığı günümüzde üreticiler de ürün tanıtımı ve ambalaj tasarımı gibi görsel öğelere ve reklam araçlarına yatırım yapmaya başlamışlardır.


Netice itibariyle ürün ne kadar kaliteli ve iyi olursa olsun bu özelliklerin doğru ve en iyi biçimde tüketiciye aktarılması asıl mesele haline gelmiştir. Özellikle gıda sektöründe raf ömrü, bozulmayı önlemesi ve tazeliği koruması gibi görevleri nedeniyle ambalaj üründen daha büyük önem arz eder niteliktedir. Yine yan yana duran binlerce ürün arasında tercih için çarpıcı nitelikte bir görsel taşıması ve ilk temasta ürüne dair doğru mesajlar vermesi ambalajın görevini doğru şekilde yerine getirdiğini gösterir. Tüketici bir ürün tercihi yaparken ürünle ambalajı bir bütün olarak görür ve ürünü satın almakla beklentisinin karşılanacağını, birçok ürün arasından doğru tercihi yaptığını ve ürünü satın almakla kendisini daha iyi hissedeceğine dair bir algıya sahip olmalıdır (Aygün, 2007: 2).


Eğitim seviyesinin yükselmesi, piyasa şartlarında ürün çeşitliliği ve rekabetin artması tüketiciyi daha seçici ve detaycı alışveriş yapmaya itmiştir. Ürünün sağlıklı olması, hijyenik koşullarda üretilmiş olması, ürün fiyat endeksi, çevreye zarar vermemesi, kültürel değerlerine uygunluğu, yaşam değerlerine hitap etmesi, niteliklerinin doğru biçimde ambalajda bulunması, ürünün kolay taşınması, kalite algısı oluşturması gibi birçok faktörün değerlendirmesi ortaya çıkmıştır (Dilber, Karakaya, 2012: 159-160). Tüketicinin satın alma eyleminde bir dürtü olduğu varsayımını kabul edersek ambalaj, bu dürtüyü harekete geçiren beş saniyelik reklam görevini yerine getirmektedir. Bu nedenle ambalajın tüketici üzerinde ikna edici rolünü doğru araçlarla, güven inşası ve olumlu etkiler uyandıracak ölçeklerle geçekleştirmelidir. Önceleri ürün için ek maliyet ve ürünün tamamlayıcısı olarak görülen ambalaj günümüzde ürünün haricinde dahi işlevsellik beklentilerinin yüklendiği ve ürünün parçası olarak önemli bir pazarlama aracı haline gelmiştir. Günümüzde marketleşme hızı ile ortaya çıkan ciddi rekabet durumu tüketiciyi karar verme sürecinde farklı dinamiklere dikkat etmek zorunda bırakmış ve ürünün elbisesi olarak nitelendirebileceğimiz ambalajın önemini ortaya çıkarmıştır (Aygün, 2007: 6).


Ürünü satın alma sürecinde ambalajın ürünün önüne geçtiğini gösteren birçok araştırma sonucunda ambalajın bu başarısını tüketicide bıraktığı duygusal etki ve marka imajına dair oluşturduğu güven diyebiliriz. Teknolojinin ilerlemesiyle bilgiye erişimin hız kazandığı ve bilginin çoğaldığı bu dönemde kalıcı etki sağlayabilmek için görsel iletişim önem kazanmış ve en çok tercih edilen araç haline gelmiştir. Reklam araçlarında uzun ve açık metinler yerine kısa ve gizli mesajlar, mizahi tasarımlar, şaşırtıcı ve bilinçaltına yönelik mesajlar tercih edilerek daha farklı, eğlenceli ve sıra dışı bir tasarım gerekliliği duyulmuştur. Özellikle ürünün tüketiciye duygusal bir mesaj vermesi, yakınlık sağlatması veya ürüne karşı bir his uyandırması oldukça önem arz ediyor. Adeta tüketiciye yıllardır bu ürünü aradığı, en doğrusunun ve faydalısının, ihtiyacını karşılayacak olmasının mesajı ilk iletişim ve temas aracı olan ambalaj verecektir. Örneğin ambalajda kullanılan yazı dili ve stili, ambalajın malzemesi, rengi dikkat çekici ve sıra dışı tasarımlarla tüketiciyi satın almaya ikna etmelidir. Aynı zamanda bu unsurlar ürünle özdeş, bağlantılı ve ürünü destekler biçimde olmalı ki ürüne ve markaya dair güven oluşturularak tüketicinin istikrarı sağlansın. Satın alım sürecine etki eden en önemli faktörlerden biri de sosyal ilişki kurduğu ve kuramadığı kitlelerdir. Sosyal ilişki kurduğu kitle tarafından ürünün tüketimi takdir edilirken ilişki kuramadığı oyuncu, futbolcu gibi ünlüler tarafından kullanımı tavsiye ediliyor olmalıdır. Bu reklam unsurlarının tamamının ise ambalaj üzerinden kabul edilebilirliği olmalı ve destekleyici argümanları bulunmalıdır (Bahattin Ceylan, 2021: 620-624).


Ambalajın Marka Üzerindeki Etkisi

Tüketicinin alışveriş süreçlerindeki davranışlarına dair yapılan araştırmalar rutin bir alışverişte kişinin satın alma işlemlerini reflektif olarak gerçekleştirdiği ve satın almadaki iç tepkisel davranışın %60 ‘ından fazlasını oluşturduğu görülmüştür. Markalar rekabet ortamında tercih edilme ve tüketiciler tarafından hızlı bir tanınma için ambalajdaki vurguların gücünü fark etmiştir. Ambalaj bir ürünün tanınmasını sağlar, ürünün kimliği olarak tüketici zihninde yer alırken aynı zamanda markanın bilinirliğini artırır ve markanın inşa etmiş olduğu güveni başka bir ürün için de taahhüt eder. Markaların tanınması, tüketiciye güven vermesi, sektörde uzun süre kalması ve bilinirlik sağlanması süreçlerine strateji planları yön vermektedir (Aygün, 2007: 6-7).


Ambalajın ürüne dair içerik tanıtımı, koruma, taşıma birçok fonksiyonu barındırmasının yanı sıra markaya dair imaj oluşturmak veya var olan imajı koruma için ürünü destekler nitelikte bir araçtır. Marka başarısında oldukça önem arz eden ambalaj, vasat bir ürün için kaliteli algısı uyandırırken çok kaliteli bir ürün için kötü tasarlanmış olması ürünün tercih edilmemesine neden olabilir. İçerik ve fonksiyonları benzerlik taşıyan ürünleri birbirinden ayıran ambalaj kimi zaman markaya dair ucuz, kaliteli, pahalı, değerli, acı, tatlı gibi imajlar oluşturabilir. Belirli renklerin, desenlerin veya işlemelerin sürekli kullanılması, birçok üründe tercih edilmesi o markaya belirli bir karakter kazandırabilir. Her üründe aynı standardı sağlamak ve bu standardın korunduğunu, her ürüne kazandırıldığını ambalajına da yansıtmak markaya güven veren bir imaj oluşturur. Bu sayede markanın yeni ürünlerinin piyasaya sürülmesinde veya markaya ait yeni ürünlerin satış ve pazarlama süreçlerinde kolaylaştırıcı rol oynar (Çakmakoğlu Kuru, Bahattin Ceylan, 2019: 1743).


Ürüne ait ambalajın markaya ilişkin tüketici davranışları üzerindeki etkiyi gözlemlemek için yapılan araştırmalar, bir markaya özgü ambalaj tasarımlarını anımsatan sonraki ambalaj tasarımı markasının güven vermediği ve tüketici tarafından tercih edilmediği görülmüştür. Tüketici aynı tarz tasarıma sahip markalardan ilk çıkanın daha kaliteli olduğu algısı ile ilkini tercih ettiği belirlenmiştir. Ve hatta bazı markaların ambalajları sayesinde tanındığı ve ambalajıyla tüketici zihninde yer aldığı tespit edilmiştir.


Markaların bilinmesi ve tercih edilmesinde bu kadar önem taşıyan ambalajın tasarımı ve benzersizliği de bir o kadar önemlidir. Çünkü tüketici benzer ve taklit ürünlere karşı önyargılı davranarak kalite ve güven konusunda olumsuz yargılar taşımaktadır. Tüketici zihninde tasarımı ile kodlanarak ürünü satın alma kararına sevk eden ambalajın tasarım süreçlerinde sadece ürün özelliklerin dikkate alınarak dizayn edilmesi yeterli gelmeyecek olup markanın ruhunu taşıyacak, imajını yansıtacak duyusal stratejileri barındırmalıdır (Öz, Kazak, 2016: 54).


Tüketicinin duyularını harekete geçiren ve etki uyandıran ambalajlara sahip ürünler tercih nedeni olur ve ambalajıyla tüketicide yer edinmiş olan marka zamanla tüketici sadakatini kazanır. Ambalajın marka düzeyinde bir etki doğurmasını sağlamak için beş duyuya birden hitap eden etkili bir tasarıma sahip olması gerekir. Ürünle ilgili ilk tanıtımı yapan ve ilk iletişim aracı olan ambalajın bir politikasının olması, marka imajına ilişkin değerleri barındırması, hitap ettiği kitleye ilişkin ihtiyaçların bilerek marka mesajını ve değerini içermesi gerekmektedir. Müşteri sadakati oluşturacak düzeyde güvenilir tanıtım ve özgün ambalaj tasarımı yaratmanın yanı sıra değişimin takipçisi olduğu ve yenilikleri barındıran dinamik marka imajı, çeşitliliğin içinden kolaylıkla sıyrılarak tüketiciye ulaşan ve rekabet ortamında kendini var eden bir ürün ortaya çıkarabilecektir (Kazak, 2014: 21).


ArtRek Reklam Ajansı üç ayrı markanın dört farklı kategoride Ambalaj Ay Yıldızları 2022 ‘den dört ayrı ödül alarak ürünlerin marka imajı, içerik tanıtımı, ürün mesajı, kalite gibi birçok faktörde yansıttığı başarı ile nitelikli reklam ve tanıtım örneğidir. Ödül alan ürünler incelendiğinde bir ürün ambalajının sade ve doğru içerik mesajının yer aldığı, bir diğer üründe ise ürünün içeriğini yansıtan motifler ve yazı stili öne çıkmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere her ürün için her noktada vurgu yapmak doğru seçimler olmayabilir. Ürünün hedefine göre sade ve kısa metinli bir mesaj yeterli olacaktır.


Bu tarz doğru seçimler için mutlaka marka imaj yönetimi ve ambalaj grafik tasarımı gibi ürün satışını doğrudan etkileyen alanlarda danışmanlık almak büyük önem taşımaktadır. Günümüzün sorunu olan iklim krizi, kaynakların kontrollü kullanımı, geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir politikalarla markaya yenilikçi, insan odaklı üretim felsefesinin kazanımı ile tüketici kendini güvende hisseder ve markaya veya ürüne karşı aidiyet geliştirir.


Sadece yaşam felsefesi değil tüketim ve beslenme alışkanlıklarının dikkate alınarak üretim yapılması, farkındalık sahibi marka imajının oluşturulması ve en önemlisi bu mesajın ambalaj ile tüketiciye en doğru şekilde ulaştırılmasıdır. Örneğin iklim krizini önlemek veya tüketim alışkanlıklarını değiştirmek üzerine gelişen yaşam felsefeleriyle geri dönüştürülebilir veya dönüştürülmüş ambalajlar kullanmak, vegan beslenme biçimi ile hayvansal ürünlerin üretim sürecine dahil edilmemesi tüketicilerin alışveriş süreçlerinde dikkate aldıkları bazı kriterlerdir (Topraklı & Büyükkaragöz, 2021: 1217-1218).

Sonuç
Tüketiciler satın alma sürecinde deneme veya tekrar eden alımlar şeklinde davranışlar gösterirler. Deneme alımlarında üründen daha ziyade ambalaj tüketici davranışına etki ederken tüketiciyi yeniden almaya sevk eden şey ise ürün ve ambalaj eş değer etkide olacaktır. Tüketim davranışında bu ölçüde etki doğurarak pazarlama stratejisinde önde gelen bir konu olan ambalaj, günümüzde kalite kriteri ve marka değerinin belirlenmesinde de dikkate alınmaktadır. Rekabet piyasasının belirleyicisi olan markaların tanınmasını sağlayan ve bilinirliğine etki eden ambalaj, ürünün bir parçası olarak üreticilerin yatırım yaptığı bir konu haline gelmiştir.


Kaynakçalar


Aygün, E. (2007). Ambalajın Tüketici Satın Alma Davranışı Üzerindeki Etkisi: Gıda Maddeleri Üzerinde Bir Araştırma. Yüksek Lisans Tezi, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sakarya

Kazak, M. (2014). Taklit ve Esinlenme Ambalajın Tüketici Satın Alma Kararları Üzerindeki Etkisi ve Karaman’da Bir Uygulama. Yüksek Lisans Tezi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Karaman

Öz, M. & Kazak, M. (2016). Taklit ve Esinlenme Ambalajın Tüketici Satın Alma Kararları Üzerindeki Etkisi ve Karaman’da Bir Uygulama. KMÜ Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Dergisi, 18(30), 41-46

Çakmakoğlu Kuru, A. & Bahattin Ceylan, H. (2019). Sağlıklı Ürün Tercihinde Ambalaj Tasarımlarının Satın Alma Davranışlarına Etkisinin İncelenmesi. İdil Dergisi, 64, 1741-1756

Bahattin Ceylan, H. (2021). Konuşan Ambalajların Tüketicinin Ürün Tercihi Üzerindeki Etkisi. Ulakbilge Sosyal Bilimler Dergisi, 59, 619-629

Dilber, F. & Dilber, A. & Karakaya, M. (2012). Gıda Ambalajın Önemi ve Tüketicilerde Satın Alma Davranışlarına Etkisi. Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Elektronik Dergisi, 3, 159-190

Düz, N. (2012). Ambalaj – Reklam İlişkisi ve Tasarım Eğitimindeki Yeri. Batı Anadolu Eğitim Bilimleri Dergisi, 3(6), 19-52

Erdal, G. (2018). Ambalaj ve Ambalaj Tasarımında İnsani Etkiler. 6. Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumu Dergisi, İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa, 377-384

Topraklı, A. & Büyükkaragöz, T. (2021). Ambalaj Tasarım Okumaları Kapsamında Bir Ambalaj Tasarımı Değerlendirmesi. İdil Dergisi, 84, 1217-1230

Çetiner, Ş. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu Ders Notları, Erişim tarihi 11.08.2022

https://akademik.adu.edu.tr/myo/cine/webfolders/files/20200601095133-ZC76AOL1YEK4XZLRWKIG-EYARALI-432593107.pdf