Pazarlama Sürecinizi Ambalaj Tasarımı ile Destekleyin

Ambalaj tasarımı, günümüzde markaların uzun süre mesai harcadığı konuların başında geliyor. Prestijlerini korumak isteyen, marka kimliğini yansıtmayı hedefleyen ve pazarlama sürecini geliştirmeyi düşünen şirketler, bir ambalaj tasarım ajansı ile çalışarak oldukça özel projeler üretiyorlar. Bir ambalaj, pazarlama sürecini ne kadar etkileyebilir ki diye düşünebilirsiniz. Fakat pek çok sektörde ambalaj tasarımları müşteriler farkına varmasalar bile inanılmaz etkilerde bulunabiliyorlar.

İlk kez karşılaşılan bir ürünün görünümünün, estetiğinin bel kemiği olan ambalajlar, olmazsa olmaz bir pazarlama aracıdır diyebiliriz. Bu yazımızda sizlere gıda ambalaj tasarımı, kutu ambalaj tasarımı ve kozmetik ambalaj tasarımı gibi alanlarda kullanılan pazarlama taktiklerinden bahsedeceğiz. İsterseniz gelin, ambalajın tanımını yaparak yazımıza bir giriş yapalım.

Ambalaj Nedir?

Çevremizde bulunan ve binlerce farklı sektöre ait ürünlerin dışında kullanılan plastik, metal, kağıt ve camdan üretilebilen muhafaza kaplarına ambalaj denir. İşlenmiş tüm ürünlerde kullanılan ambalajlar, pek çok farklı biçimde, boyutta ve renkte olabilir.

Çoğu sektörde, ürünün türüne göre ambalajların değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Örneğin, ilaç kutusu ambalaj tasarımı olarak kağıttan ve kartondan yapılıyor. Gıda ambalaj tasarımı, farklı gıdalara göre değişmekle beraber genelde plastikten yapılıyor. Fakat diğer pek çok hammaddenin de gıda ambalaj tasarımı alanında kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunun dışında ambalajlarda gerek markanın rengi, gerek içerdiği gıdaların rengi gerekse de yapı maddesinin rengi bulunabiliyor. Ayrıca ambalajlar, pek çok kullanım alanına da sahip. Kimi zaman çıkarıp attığımız ve üstünde pek durmadığımız ambalajlar, pek çok ince ayrıntı düşünülerek ve ince eleyip sık dokuyarak oluşturuluyor.

Ürünlerdeki Ambalajlar Ne İşe Yarıyor

Ürünlerdeki ambalajlar, sadece dışarıdan markayı tanıtmak ve ürünün dış dünyayla bağlantısını kesmek amacıyla kullanılmıyor. Ambalajlar ürünü tamamlayarak satışa hazır hale getiriyor, onları müşterinin hizmetine sunuyor ve ürünün artık resmen üretildiğini tescilliyorlar. İşte ürünlerdeki ambalajların görevleri:

• İzolasyon
Ambalajların en önemli görevi, tabii ki de ürünlerin izolasyonunu sağlamak ve onları satışa uygun hale getirmektir. Öyle ki pek çok ambalajın tasarımı, standartlara uygun bir izolasyon sağlaması için özel olarak geliştiriliyor ve sürekli denetleniyor. Özellikle şirketler gıda ambalaj tasarımı konusunda, yetkin bir koruma yakalamak zorundalar. Böylece müşterilerinin sağlıklarını en iyi şekilde koruyabilir ve gözetebilirler.

• Koruma
Şirketler, ürünlerinin zarar görmemesi için ambalajlarının koruma özelliklerine de büyük oranda dikkat ediyorlar. Gıda takviyesi ambalaj tasarımı ve kozmetik ambalaj tasarımı koruma özelliği oldukça önemli. Böylece şirketler daha güvenli bir şekilde ürünlerini taşıyabiliyor ve satışa sunabiliyorlar.

• Bilgilendirme ve İletişim
Kanunlar gereği ürünün tüm özelliklerini şeffaf bir şekilde görmek zorundayız. Bunun için markalar, ürünlerin ambalajlarına gerekli tüm bilgileri yazıyor ve aynı zamanda ürünü bizlere tanıtıyorlar. Bu açıdan bakıldığında ambalajlar, müşteriyle iletişim konusunda büyük bir rol üstleniyor.

• Pazarlama
Bizler bir ürünü satın alırken aslında ürünün kendisini değil, ambalajıyla beraber satın alıyoruz. Çünkü ilk aşamada bizleri karşılayan, kendisine çeken ve etkileyen kısım ürünlerin ambalajlarıdır diyebiliriz. Renkleri, tasarımı, tipografisi ve şekliyle ambalajlar bizi etkileyerek ürünü satın almamızı sağlıyor. Böylece ambalaj tasarımı konusunun pazarlama konusunda oldukça önemli olduğunu görüyoruz.

Ambalaj Tasarımının Pazarlama Sürecine Katkıları

Öncelikle ambalajların kesinlikle kısa ve öz bir iletişim aracı olduğunu söyleyebiliriz. Yani ambalajlar sayesinde market raflarında uzaktan gördüğümüz bir ürün hakkında bile bir fikir sahibi olabiliyoruz. Bu bile ambalajların aslında ne kadar değerli şeyler olduğunu bizlere kanıtlıyor. Adeta doğal bir reklam aracı olan ambalajlar, markanızın estetiğini müşteriye en iyi şekilde yansıtabiliyor. Örneğin, içecek ambalaj tasarımı yaparken kullanılan güzel illüstrasyonlar, müşterilerin içecek hakkında daha olumlu şeyler düşünmesini sağlayabiliyor. İçecek sektörünün tutunduğu en büyük dallardan birisi olan serinleme hissi, ferahlık ve bunların getirdiği pozitif duygular, ambalaj sayesinde müşterilere iletilebiliyor. Ambalajda içeceğin sıçrayışlarının abartılı bir şekilde gösterilmesi, buz resimleri, meyvelerin sulu görünümü bu duyguyu başarılı bir şekilde müşteriye verebiliyor.

Pazarlama yönünden bakmaya devam edersek ambalajlar, müşterilere güven hissini aşılayabiliyorlar. Özellikle ambalaj tasarımında yer alan renkler ve illüstrasyonların uyumu ile vermek istenilen mesaj markalarca çok güzel işlenebiliyor. Güveni ve rahatlığı temsil eden sarı renkler, güveni ve huzuru temsil eden mavi tonları, sağlığı ve geleceği işaret eden yeşil renkler ile isabetli mesajlar verilebiliyor.

İyi Ambalaj Tasarımı Markaya Neler Katar

İyi bir ambalaj tasarımı, ürünlerin korunmasını sağlar, giderleri düşürür, marka bütçesini yükseltir ve satışları arttırır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi görevlerini yerine getiren bir ambalaj tasarımı, firmaya pek çok açıdan yarar sağlayabilir. Örneğin sağlam ve güçlü bir kutu ambalaj tasarımı ile üretilen ürünler oldukça iyi bir şekilde korunabilir. Bu sayede nakliye maliyetleri düşer ve ürünlerin zarar görme ihtimali oldukça azalır.

Bunun yanında güzel ve güçlü ambalajlar, markanın pazarlama serüvenine katkıda bulunur. Özellikle markanın özellikleri ile bağdaşan, ürünün özelliklerini yansıtan, güzel tasarımlarla desteklenmiş ambalajlar, büyük reklamlar ile aynı etkiyi gösterebilir.

Tabii ki bu özelliklerin yakalanabilmesi için ambalaj tasarımının dikkatli ve özenli yapılması gerekiyor. İyi bir marka tasarım ajansı ile işbirliği yapan markaların satışlarını büyük ölçüde arttırdığını ve marka kimliğini büyük oranda yükselttiğini sizlere söyleyebiliriz.

Sizler de en iyi marka tasarımlarına sahip olmak, markanızı yükseltmek, satışlarınızı arttırmak ve pazarlama alanında büyük bir adım atmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Artrek Reklam olarak tüm ihtiyaçlarınıza yanıt buluyor, özel ve amaca uygun ambalajlar ile markanızı bir üst seviyeye taşıyoruz.

Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır

Bu konuda uzman olmayan markaların, ambalaj tasarımı konusunda mutlaka bir destek almasını öneriyoruz. İstanbul ambalaj tasarımı alanında özel olarak görev yapan Artrek Reklam markasından yardım alarak markanızı daha iyi hale getirebilirsiniz.

Öncelikle ambalaj tasarımı yaparken, pek çok teknik konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Ambalaj tasarımında, estetik konulardan pazarlamaya, hammadde bilgisinden yasal yönetmeliklere kadar birçok farklı detay bulunuyor.

Ambalaj tasarımını mutlaka ürünün bulunduğu sektöre ve ürünün özelliklerine göre yapmalısınız. Sektördeki hedef kitlenin etkileneceği illüstrasyonlar kullanmalı, bunu yaparken de mutlaka özel bir uyum yakalamalısınız.

Seçeceğiniz görseller, kullandığınız renkler ve markanın logosu mutlaka müşteriye bir şeyler anlatmalı ve müşteriyi derinden etkilemelidir. Kullanılan yazı fontunun bile bir markanın imajında çok büyük değişikliklere sebep olabildiğini biliyoruz. Bu yüzden ambalaj tasarımı, bir sanat dalı olarak ele alınmalı ve her aşaması detaylıca düşünülüp kurgulanmalıdır. Profesyonel bir ekip ile yapılan ambalaj tasarımı, müşteriyi uzak yerlerden bile kendisine çeker, müşteri eline aldığında mesajınızı hisseder ve ürünü incelemeye devam eder. Ardından müşteri ürün hakkında gerekli bilgileri en iyi şekilde alır ve markaya duyduğu güven ile birlikte alışverişini sonlandırır.

Sizler de profesyonel bir ambalaj tasarımı ajansı ile çalışmak ve kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman grafik tasarımcılarımız, pazarlama ekibimiz, müşteri ilişkileri sorumlularımız ve idari personelimiz ile birlikte, markanızı geleceğe hazırlıyoruz. Harika ambalajlara sahip olmanızı sağlıyor, pazarlama alanında yeni bir boyut açmanıza olanak tanıyoruz. Haydi şimdi Artrek ekibine ulaşın ve ayrıcalıklı ambalaj tasarım hizmetimizden faydalanın!